نوای اندیشه
عناوین خواندنی وآموزشی و دانستنیهای علمی و عکس ونرم افزار
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسن - دوشنبه ۱۳۸٧/٤/٢٤

کاهو

کاهو مصرف کنید و همیشه زیبا و جوان بمانید

کاهو یکى از سبزیهاى مفیدى است که علاوه بر تغذیه ، مصارف دیگرى هم دارد. خوشبختانه شرایط اقلیمى کشور ما طورى است که در هر یک از فصول سال مى توانیم کاهوى تازه در اختیار داشته باشیم . مثلا هم اکنون در بندر عباس ، جیرفت و بعضى از شهرهاى شمالى کاهو به مقدار فراوان وجود دارد که به نقاط مختلف کشور صادر مى شود و احتمال مى رود با پیشرفت علم در آینده نزدیکى تمام محصولات را بتوان در زمستان هاى شدید هم به دست آورد، چنانکه هم اکنون در بعضى از کشورهاى اروپایى این طریقه را عمل کرده و نتایج مفیدى هم به دست آورده اند.
به هر حال بحث امروز ما درباره کاهو است ، سبزى مفید و نسبتا ارزانى که طبیعت با سخاوت تمام در دسترس ما قرار داده است .

تاریخچه کاهو
اگر صفحات تاریخ را ورق بزنیم و بخواهیم بدانیم بشر از چه وقت با کاهو آشنا شده و آن را مصرف کرده است به این نکته بر مى خوریم که تاریخ کاهو بسیار قدیمى و کهن است و به قرنهاى خیلى قدیمى مى رسد.
در تورات ، کتاب مقدس قوم یهود، مذکور است که بنى اسرائیل باید در زمان عید پاک کاهو بخورند.
رومیان قدیم کاهو را به خوبى مى شناختند و آن را مصرف مى کردند و مخصوصا در ضیافتهایى که داشتند مقدار زیادى کاهو مصرف مى کردند تا غذاهاى سنگین و ثقلى را که خورده بودند هضم کنند.
در تاریخ فرانسه مذکور است امپراتور فرانسه به نام ((اوگوست )) که مبتلا به بیمارى کبد شده بود، با رژیم آب کاهو به کلى معالجه شده و شفا یافت .
یکى از خواص کاهو زیاد کردن شیر مادران شیرده است و به همین علت نام فرانسه آن از کلمه لاتینى گرفته شده است که به معنى شیر است .

خواص کاهو
کاهو، مخصوصا نوعى از آن که داراى برگهاى بزرگ است ، غذایى است زود هضم ، سللولز آن خیلى ضعیف است و در روده ها به سرعت هضم مى شود و داراى ویتامینهاى ((آ))، ((ب )) و ((ث )) نیز هست .
غذاشناسان عصر حاضر در کاهو رگه هایى از ویتامین ((اى )) کشف کرده اند چنانکه مى دانید ویتامین ((اى )) ویتامین سکس و تولید نسل است .
کاهو خاصیت آرام کننده دارد، خنک است و سرشار از آب مى باشد و داراى ویتامینها و املاح معدنى است .
کاهو خون را تصفیه مى کند، ضد یبوست و خشکى مزاج است . کاهو رنگ قیافه را باز مى کند، آب کاهو بهترین ماسک زیبایى براى خانمهایى است که به طراوت پوست خود علاقه دارند.
طبق آخرین تحقیقات علمى که درباره کاهو به عمل آورده اند معلوم شده است کاهو داراى املاح قلیایى ، اسیدفوسفوریک ، اسید دوپتاسیم ، کلورور، کربنات دوسود، کربنات دوشو، انواع فوسفاتها، سولفاتها، کاروتن ، کوبالت ، آرسنیک ، ید، مس ، منیزیوم و ویتامینهاى ((آ)) و ((ب )) و ((ث )) و ((د)) و ((اى )) مى باشد.

چه کاهویى را انتخاب کنیم ؟
کاهو انواع مختلفى دارد که دو نوع آن ممتاز است و در ایران به کاهوى معمولى و کاهوى سالادى معروف است .
کاهو را وقتى خریدید باید برگ برگ کنید و زیر آب جارى بشویید تا خوب شسته و پاک شود بعد آن را به هر صورتى که میل دارید بخورید.
بعضى دوست دارند کاهو را با سرکه و سرکه انگبین بخورند ولى رفته رفته این رسم در خانواده هاى ایرانى منسوخ شده و اکنون آن را بیشتر به صورت سالاد مصرف مى کنند. سوس سالاد را معمولا از سرکه یا آب لیمو یا روغن زیتون و یا روغن پسته زمینى ترتیب مى دهند. اگر شما از کسانى هستید که دوست دارید کاهو را آبپز کنید و بخورید بدانید که آن طرز مصرف کاهو قسمت مهمى از مواد حیاتى آن را از بین مى برد.
کاهو، چه پخته و چه خام ، غذاى ایده آلى براى اشخاص چاق است زیرا صد گرم کاهو پیش از بیست کالرى حرارت ندارد. شصت گرم کاهو را اگر در یک لیتر آب مدت یک ساعت با آتش ملایمى بجوشانید جوشانده اى به دست خواهد داد که خواب آور و بطور ملایم ملین است و کبد را از سموم پاک مى کند.
این جوشانده در هنگام اختلالات کبدى مخصوصا یرقان ، مفید و موثر است .
به این نکته هم توجه کنید که کاهو وقتى به تخم نشست تمام خواص ‍ درمانى خود را به طور کامل به دست مى آورد و طعم آن در سالاد کمى تلخ و تند مى شود ولى اگر شما بخواهید کاهو را براى درمان امراض مورد مصرف قرار دهید باید کاهوى تخم دار را انتخاب کنید.
کاهو براى کسانى که تحریک عصبى دارند و یا به طپش قلب ، تحریکات شدید جنسى و بى خوابى مبتلا شده اند و همچنین براى برونشیت ، سیاه سرفه ، سرفه هاى عصبى ، آسم ، دیابت ، نقرس ، سنگ کلیه ، نفریت ، قاعدگیهاى دردناک و یبوست مفید است .
بنابراین بجا خواهد بود اگر در برنامه غذایى خود کاهو را نیز بگنجانید چه همانطور که گفته شد وجود ویتامین و املاح معدنى و سایر عناصر موجود در آن ، علاوه بر آنکه کمک موثرى به بهداشت و سلامت شما مى کند، در حفظ زیبایى و طراوت شما نیز تا حد زیادى موثر خواهد بود.

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :